Wyobraźmy sobie przedsiębiorstwo realizujące istotny proces biznesowy w kilku zintegrowanych systemach napisanych w różnych technologiach. Klient składa zamówienie za pomocą przeglądarki lub aplikacji mobilnej i dokonuje płatności. Ta realizowana jest już w innym systemie – bilingowym. Kolejny system monitoruje przekazanie produktu z magazynu do kuriera. Końcowy etap to doręczenie produktu potwierdzane mailowo. Weźmy inną sytuację: chcemy uzupełnić zaopatrzenie sklepu stacjonarnego. Korzystając z aplikacji webowej służącej do obsługi sklepu, zgłaszamy zapotrzebowanie na konkretne produkty. Następnie w systemie ERP księgujemy zakup, a zlecenie przewozu towaru przekazujemy do aplikacji instalowanej na komputerze, która z kolei przypisuje do zadania konkretnego kierowcę i konkretny samochód. Kierowca natomiast raportuje postępy w realizacji zadania za pomocą aplikacji mobilnej.
Jeden proces end 2 end – wiele systemów, technologii, sposobów logowania, formatów danych wejściowych i wyjściowych. Proces kluczowy dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, a równocześnie podatny na błędy. Te zaś mogą skutkować realnymi kosztami i utratą zaufania klientów. Należy więc jak najczęściej poddawać go testom. Pytanie brzmi: jakim?
Jeśli zdecydujemy się na testy manualne, trzeba się liczyć z tym, że jest to rozwiązanie czasochłonne, drogie, wymagające stosowania zróżnicowanych wariantów danych, z czasem nużące dla testerów, słowem: nieefektywne.
Zdecydowanie lepszą opcją jest automatyzacja testów, która eliminuje konieczność ciągłego angażowania testerów do wykonywania powtarzalnych czynności, kosztem poświęcenia czasu na ewentualne nowe obszary testowania. Dzięki automatyzacji przebieg procesu sprawdzany jest w częstych iteracjach, przy czym automat ma tę przewagę nad człowiekiem, że skrupulatnie weryfikuje zadane kryteria, z taką samą dokładnością, niezależnie od ilości powtórzeń.
Czy jednak różnice technologiczne pomiędzy poszczególnymi systemami, a co za tym idzie, odmienne podejście do automatyzacji testów, nie będzie stanowiło problemu? Inaczej przecież automatyzuje się testy aplikacji mobilnej, inaczej SAP, a jeszcze innej metody używa się do napisania testów aplikacji uruchamianej z komputera, np. w technologii .Net. Czy do każdego z poszczególnych systemów potrzebni będą testerzy automatyzujący o innych kompetencjach? Czy wreszcie odrębne skrypty testowe dla danych obszarów można skutecznie połączyć w jeden scenariusz end 2 end, tak by móc kompleksowo zweryfikować przebieg całego procesu?
Odpowiedzią na postawione pytania jest wszechstronne narzędzie, pozwalające na szybkie i łatwe tworzenie zautomatyzowanych przypadków testowych dla różnych technologii.
Jednym z takich wyróżniających się narzędzi, wykorzystywanym z powodzeniem przez specjalistów Soflab Technology w organizacjach w skali Enterprise jest flagowy produkt producenta oprogramowania Tricentis, narzędzie Tosca.
Tricentis Tosca to platforma do automatyzacji testów wspierająca ponad 160 technologii i aplikacji korporacyjnych. Oznacza to, że w ramach jednego narzędzia możliwa jest realizacja testów w odległych od siebie technologicznie obszarach. Dzięki temu nie potrzeba już kilkunastoosobowego zespołu testerów o zróżnicowanych kompetencjach – jeden tester z certyfikatem Tosca skutecznie przeprowadzi testy automatyczne różnorodnych systemów.
Czytający te słowa może teraz zadać sobie pytanie: czy produkt deklarowany jako nadający się “do wszystkiego” nie jest w istocie “do niczego”? Nie tym razem. Dowodem niech będzie fakt, że Tosca jest oficjalnie rekomendowanym przez SAP narzędziem do automatyzacji testów – a to znaczące wyróżnienie.
Także długa lista renomowanych firm używających oprogramowania Tricentis do automatyzacji testów świadczy o wysokiej pozycji tego narzędzia na rynku.
Dodajmy na koniec, że oprogramowanie Tricentis Tosca wymaga wiedzy o zapewnianiu jakości, nie wymaga natomiast umiejętności pisania kodu (codeless). Wszystko to razem sprawia, że warto rozważyć to oprogramowanie przy wyborze i wypracowaniu jednolitego podejścia do zapewniania jakości w całej organizacji.