„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa”.
Pomni tej maksymy, trzymamy rękę na pulsie wyszukując nowinek technologicznych w obszarze zapewniania jakości. Dziś zapraszamy do odwiedzenia profilu naszego partnera – firmy Tricentis, gdzie przedstawiono nowości, które przyniósł pierwszy kwartał 2021. Poniżej przedstawimy Wam, jak zostały udoskonalone narzędzia Tosca, qTest, LiveCompare.
VisionAI – moduł Tricentis Tosca
Zacznijmy od VisionAI – modułu Tosca, najmłodszego, a zarazem najbardziej innowacyjnego rozwiązania na rynku narzędzi automatyzacji testów wykorzystującego sztuczną inteligencję. Aktualnie to jedno z nielicznych rozwiązań w branży QA stosujących AI w przekonywujący i zrozumiały sposób. Połączenie algorytmów sztucznej inteligencji z silnikiem OCR umożliwia skuteczne rozpoznawanie obiektów aplikacji, niezależnie od technologii, rozdzielczości czy zmian w układzie strony. Co to oznacza w praktyce? Dzięki VisionAI możliwe jest tworzenie testów automatycznych na podstawie mock-up’ów czy nawet schematów narysowanych na kartce. VisionAI rozpoznaje charakterystyczne obiekty, tworzy ich definicje w skryptach automatycznych, a potem odnajduje w działającej aplikacji. W ostatnim wydaniu VisionAI został wzbogacony o takie funkcje jak cache detection, obsługę wildcards, SignalR API, czy Hi Fidelity OCR. Więcej o tych nowościach przeczytasz tutaj.
Moduł VisionAI to nowatorska, ale zdecydowanie nie jedyna wyróżniająca cecha narzędzia Tricentis Tosca – niekwestionowanego lidera branży wg. Gartnera. Tosca to dojrzała technologicznie i funkcjonalnie platforma automatyzacji testów wspierająca ponad 160 technologii w tym oferująca pełne wsparcie dla globalnych technologii enterprise (SAP, Salesforce, ServiceNow, Oracle, PEGA etc.). W wydaniu Q1 2021 w Tricentis Tosca udoskonalono silniki sterowania arkuszami Excel, analizę zawartości plików PDF, dodano obsługę apache Kafka. Rozszerzona automatyzacja SAP o obsługę SAP Fiori 1.84, wersji Success Factors 2020 H2 i funkcjonalności Belize w Sap Logon 7.6 to z kolei naturalna konsekwencja ścisłego partnerstwa zawartego w zeszłym roku między SAP i Tricentis. Należy się spodziewać, że Tricentis jako producent rekomendowanej przez SAP platformy narzędziowej wspierającej i usprawniającej testy, będzie sukcesywnie rozbudowywał ofertę wsparcia automatyzacji kolejnych produktów SAP.
Wewnętrzne funkcjonalności Tosca również są systematycznie doskonalone. W wiosennej aktualizacji dodano przydatną funkcję wyszukiwania istniejących TCP (Parametry Konfiguracji Testów – pozwalające na uruchomienie tego samego testu automatycznego w różnej konfiguracji), co istotnie przyśpiesza parametryzację nowych skryptów. Dodatkowo drobiazg w postaci poprawy ergonomii korzystania z funkcji XScan (koniec otwierania i zamykania okienek po każdym zeskanowanym module) z pewnością ucieszy użytkowników.
Tricentis qTest
W aktualizacji Q1 2021, producent nie zapomniał też o swoim podstawowym produkcie – qTest. Jest to narzędzie do zapewniania jakości w projektach Agile w skali Enterprise. Tu z kolei skupiono się na poprawie wydajności, udoskonalenie integracji JIRA, w której wcześniej pojawiały się problemy przy bardziej wyrafinowanych konfiguracjach JIRA i złożonym modelu uprawnień, zaktualizowano znane z wersji qTest 10.2 problemy z webhook’ami.
Tricentis LiveCompare
Oprócz nowych funkcjonalności w Tricentis Tosca i qTest zmiany dotknęły również narzędzie Tricentis LiveCompare – jedyne na rynku narzędzie w pełni implementujące podejście Risk Base Testing polegające na monitorowaniu zmian pojawiających się w kolejnych wersjach produktów SAP a w następstwie analizy ich wpływu na konfiguracje klienckie. Wersja Q1 2021 została rozszerzona o intrygującą opcję Developer Impact Analysis, która po wprowadzeniu zmian przez programistów SAP, wykonuje w ich imieniu zautomatyzowane testy jednostkowe i kontrole jakości kodu. Jeśli rzeczywiście funkcja ta jest tak efektywna jak reklamuje producent, LiveCompare usprawniałby jedno z bardziej uciążliwych zadań w Agile, tj. obowiązkowe tworzenie testów jednostkowych, standaryzując jednocześnie jakość kodu w całej organizacji.
Choć podejmując partnerstwo z Tricentis świadomi byliśmy zalet produktów tej firmy, to nieustająco zaskakuje nas jak bardzo przemyślane i trafione są kolejne pomysły na rozwój ich produktów, a dzięki temu na doskonalenie procesu zapewniania jakości w dynamicznej rzeczywistości. Ze zniecierpliwieniem czekamy na możliwość sprawdzenia tych nowości w praktyce.