Współdziałanie i integracja narzędzi testowych w środowisku SAP

lis 24, 2021 | SAP

W czasie realizacji testowania procesów biznesowych w systemach SAP często pojawia się konieczność jednoczesnego wykorzystania wielu narzędzi wspierających testy. Dobór odpowiednich rozwiązań do zarządzania testami i automatyzacji testów oraz ich integracja stanowi istotne wyzwanie, z którym warto się świadomie zmierzyć. Które z nich wybrać i w jaki sposób zestawić ze sobą, aby działając wspólnie, przyniosły oczekiwane korzyści — optymalizację czasu testów, odciążenie zespołu biznesowego, czy uporządkowanie zakresu testów?

Nacisk na automatyzację

Trudno wyobrazić sobie plan projektu informatycznego, który nie zakłada zadań związanych z testami. Niezależnie od przyjętej metodyki, proces testowania jest istotnym elementem każdego projektu. Także w środowisku SAP autorska metodyka prowadzenia projektów Accelerated SAP Methodology kładzie duży nacisk na testowanie. Obecnie zarysowuje się trend polegający na przenoszeniu większości testów realizowanych manualnie przez zespoły testowe i biznesowe do testów automatycznych. Automatyzacja testów regresji pozwala na zwiększenie wolumenu wykonywanych testów, obniża koszty testowania (w przeliczeniu na jeden przypadek testowy) i umożliwia przetestowanie większego obszaru projektu przy tych samych zasobach ludzkich. Testy automatyczne wymagają jednak zastosowania odpowiednich narzędzi dopasowanych do technologii i wyzwań organizacji.

Narzędzia do automatyzacji testów

Rynek oferuje wiele narzędzi umożliwiających automatyzację procesu testowania. Domenowym rozwiązaniem SAP jest SAP TAO (Test Acceleration and Optimization). SAP w ramach SAP Solution Manager oferuje także możliwość wykorzystania platformy SAP Solution Manager Test Suite (skrypty CBTA/eCATT). 

Obok rozwiązań autorskich, SAP w wyniku partnerstwa z firmą Tricentis oferuje także narzędzie SAP Enterprise Continuous Testing by Tricentis, czyli Tricentis Tosca w wersji dedykowanej dla SAP. W przypadku testów typowo integracyjnych istnieje natomiast możliwość wyboru narzędzia Int4 IFTT, o którym pisaliśmy już szerzej w artykule Automatyzacja testów integracyjnych w projektach migracji SAP Process Orchestration do SAP Cloud Platform Integration.

Wszechstronność narzędzi do automatyzacji testów

Wybór docelowego zestawu narzędzi testowych zazwyczaj zależy od  tego, jak elastycznie  można z nich korzystać w typowych dla organizacji projektach, co bezpośrednio przekłada się na zakres oferowanych funkcjonalności. Na przykład Int4 IFTT jest jedynym narzędziem testowym przeznaczonym do testów integracyjnych SAP, które wykorzystuje funkcjonalności zarówno produktów klasy Middleware (SAP PO, SAP CPI), jak i produktów do zarządzania API (SAP API Management, APIGEE) oraz tzw. Backendu (SAP S/4, SAP ERP).

Rys. 1. Przykład szerokiego zakresu funkcjonalności, jakie oferuje narzędzie Int4 IFTT

Od szerokiej gamy dostępnych funkcjonalności narzędzia nie mniej ważna jest możliwość wykorzystania jego działania w połączeniu z innymi narzędziami, które wykorzystuje organizacja. Ma to miejsce szczególnie w testach projektów toczących się w zdecentralizowanej architekturze informatycznej. Int4 IFTT oprócz produktów integracyjnych SAP Process Orchestration i SAP Cloud Platform Integration oferuje również pełne wsparcie dla szyny integracyjnej Dell Boomi. W ten sposób pełna funkcjonalność oprogramowania Int4 IFTT może być wykorzystana przez klientów, którzy integrują system SAP z użyciem oprogramowania innych producentów.

Rys. 2. Automatyzacja testów integracji Dell Boomi przy użyciu Int4 IFTT

Innym narzędziem o wszechstronnym zastosowaniu jest SAP Enterprise Continuous Testing by Tricentis, które bez konieczności kodowania automatycznych skryptów testowych pozwala na automatyzację testów procesów biznesowych, wszystkich produktów SAP, bez ograniczeń technologii UI (SAPUI5, Fiori, SAP GUI, SuccessFactors, Ariba etc). Korzystając z Tricentis Test Automation można też skorzystać z automatycznego testowania produktów SAP w oparciu o API (RFC, Rest, oData etc). 

Oprogramowanie Tosca Tricentis oferuje także obsługę większości popularnych technologii takich jak SAP, ORACLE, JAVA, SOA, HTML itd. Łącznie narzędzie Tosca wspiera ponad 150 technologii i aplikacji korporacyjnych, dzięki czemu jest wyjątkowo praktyczne.

Zarządzanie testami — jakie narzędzia współpracują?

Kolejną istotną kwestią, którą warto rozważyć, jest możliwość współpracy narzędzi automatyzacji testów z platformami do zarządzania testami oraz integracji z ekosystemem narzędziowym w ramach procesów rozwojowych, czyli CI/CD (Continuous Integration/Continuous Delivery). W tym wypadku narzędzie Int4 IFTT oferuje integrację z SAP Solution Manager Test Suite m.in. poprzez możliwość wykorzystania istniejących skryptów CBTA. 

Oprócz SAP Solution Manager Test Suite, popularnym narzędziem do zarządzania testami jest JIRA i jej dodatki. Jednak wybór pluginu JIRA do zarządzania testami zawsze jest wyzwaniem, a zintegrowanie z narzędziami do automatyzacji testów stanowi zazwyczaj odrębny projekt informatyczny, dlatego warto zastanowić się nad gotowymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. 

Tricentis w swoim pakiecie narzędziowym oferuje integrację Tosca Tricentis z JIRA. Ponadto udostępnia platformę Tricentis qTest, z pomocą której można obsłużyć pełen proces projektowania i zarządzania testami zautomatyzowanymi w technologiach Open Source.

Strategia testowania “shift-left” w ramach wydajnego pipeline CI/CD 

Niezależnie od niewątpliwych zalet samodzielnego tworzenia frameworku narzędzi testowych dopasowanych do specyfiki organizacji, w przypadku projektów informatycznych, których istotą są zmiany czy modyfikacje systemów SAP warto przyjrzeć się rozwiązaniom rekomendowanym przez producenta. Jedną z największych zalet narzędzia SAP Enterprise Continuous Testing jest wsparcie i możliwość integracji z pipelinem CI/CD. Ciągła integracja i ciągłe dostarczanie (CI/CD) to praktyka, w której zespoły wytwarzają oprogramowanie w krótkich cyklach, zapewniając wczesne informacje zwrotne i zmniejszając ryzyko. Proces CI/CD jest podstawą projektów transformacji cyfrowej na dużą skalę. Napędza innowacje, umożliwiając organizacjom szybsze udostępnianie klientom nowych funkcjonalności przy zminimalizowanym ryzyku, właśnie dzięki wykorzystaniu narzędzi automatyzacji testów w obszarze regresji w projektach rozwojowych, migracjach i upgrade-ach w systemach i środowiskach SAP. 

Wymienione narzędzia mają wyjątkowe zalety, które sprawdzą się w każdej organizacji. To, na jakie narzędzia się zdecydujesz, będzie zależało od indywidualnych niuansów związanych ze specyfiką Twojego środowiska SAP. Jeśli nie masz pewności co do tego, które narzędzia do testowania spełnią Twoje wymagania lub chcesz się upewnić, co do swojego wyboru, skontaktuj się z nami. Chętnie zapoznamy się z Twoim środowiskiem SAP i pomożemy Ci dokonać wyboru narzędzi do testowania. Zachęcamy do kontaktu!

Sebastian Maciejewski

Konsultant SAP

Konsultant SAP od 2013 r. Od początku swojej kariery zajmuje się integracją w środowiskach SAP z użyciem narzędzi on-Premise oraz Cloud. Uczestniczy w projektach utrzymaniowych oraz wdrożeniowych dla polskich oraz międzynarodowych przedsiębiorstw, prowadzonych metodami klasycznymi oraz zwinnymi. Jest certyfikowanym konsultantem technicznym SAP (ABAP, SAP Process Orchestration, SAP Cloud Platform Integration). Obecnie, pracując jako ekspert SAP dla Soflab Technology, zajmuje się wdrażaniem projektów związanych z testami integracyjnymi SAP.

Sofiia Lahoda

Ekspert Integracyjny SAP

Zajmuje się integracją SAPa około 4 lat. Realizując projekty dla polskich i międzynarodowych korporacji uczestniczyła w integrowaniu systemów SAPowych z systemami zewnętrzymi używając takie narzędzia jak SAP PO, AMQ, API Gateway. Posida certyfikat Javy (OCA). Obecnie, pracując jako Ekspert Integracyjny SAP w Soflab Technology, zajmuje się implementacją testów integracyjnych SAP.

Polecamy również